W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 16.05.2023
PUŚCIĆ SIĘ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1620
Formy: bezok. puścić się; ~ cz. prze. lp m 1. os. puściłem się; 3. os. puścił się; lm mos 1. os. puściliśmy się; nmos 3. os. puściły się
Znaczenia:
1. »udać się dokąd, wybrać się, wyruszyć«:
Rekcja: na co, w co
[...] Przybieżał do Nubiej w etyopskie strony I tegoż dnia puścił się w drogę z wojski swemi, Żywności z potrzebami wziąwszy wojennemi. ArKochOrlCz III 167. W tym Ich M. PP. Hetmáni bacząc powagę swą y władzą znieważoną/ y podeptáną/ muśieli się rádzi nie rádzi puścić zá tą swąwolą/ nászey náwáłnośći do swey zdrowey rády nie mogąc przywieść [...]. SzembRelWej B4v. Puscilismy się w drogę Ufaiąc Murynaczom [!] ze niezbłądzą. PasPam 66. Boże nieday nąmginąc wszak widzisz taką tu puscilismy się Intencyią że Nachwałę y nasłuzbę twoię. PasPam 67. Botow tez tam Polskich nie było bo Woysko kommunikiem poszedszy kazdy w tych puscił się co ie miał na nogach. PasPam 79. W Smogorzowie mięszkaiąc naypierwey raz pusciłęm się na flis. PasPam 234.
2. »wykiełkować, zacząć rosnąć«: Ztało się tak ciepło tak pogodno że bydła poszły w pole pusciły się kwiatki y trawę zięmia wydawała. PasPam 250v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: puścić się w lamenta: LAMENTATION [...] Puścić się w płacz lamenta szlochanie ryczenie iák baba. DanKolaDyk II, 186.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas